Pre študentov

MonTueWedThuFriSatSun
Loading backend data

Kto sme

Vitajte na stránke študentského informačného a poradenského centra iCUBE.
Pri návšteve nášho centra Vám pomôžeme vyriešiť každý Váš problém a poskytneme potrebné informácie. Zároveň sme domovom pre e-shop, prostredníctvom ktorého si môžete kúpiť tu najnovšiu kolekciu z pohodlia domova, či internátu. Ak niečo stratíte, alebo nájdete, môžete využiť náš web Straty a nálezy.

Pozvánka na výstavy v priestoroch UVP TECHNICOM (Haló TU 2 - 2021/2022)

Display portlet menu
Späť na novinky

Pozvánka na výstavy v priestoroch UVP TECHNICOM (Haló TU 2 - 2021/2022)

Haló TU

Trvanie: 01. 11. 2021 – 28. 2. 2022, denne od 8.00 h do 17.00 h

 

„Generované počítačom – interpretované človekom“

Autor: Prof. RNDr. Igor Podlubný, DrSc.

Kurátor: PaedDr. Mgr. art. Boris Vaitovič, ArtD.

Vystavený súbor diel vznikal v prirodzenej citlivosti človeka voči vizuálnym podnetom. Ak je týmto človekom matematik, nájde obrazovosť aj v útrž-koch kódov. Jeden z prvých bol algoritmus Madony s dieťaťom, nekonečná slučka opakujúceho sa obrazu, ktorý je okrem svojej vizuálnej hodnoty zrozumiteľným výkladom matematickej rovnice. Výstava je tiež výsledkom spolupráce výtvarníka a matematika, ktorí sa stretli na pôde Technickej univerzity v Košiciach. Výstava je realizovaná v spolupráci s pobočkou SSAKI pri URIVP FBERG TUKE.

 

„Jozef Murgaš – Wireless World“

Jozef Murgaš, rodák z Tajova, významná osobnosť slovenskej vedy a techniky, ktorý od roku 1896 pôsobil v USA, kde má registrovaných 12 patentov v oblasti bezdrôtovej komunikácie. Najvýznamnejším bol patent z roku 1904 „Tón systém“ – bezdrôtový spôsob prenášania správ a jeho prvý prenos ľudskej reči v éteri prostredníctvom Tónovej modulácie v roku 1905. Ako uviedol Murgašov asistent John Stegner, počas jednej búrkovej noci v roku 1905 bolo počuť prvýkrát na zemeguli ľudský hlas v éteri. Patril Murgašovi a zachytila ho rádiová stanica v Scrantone. Boli to Murgašove slová: „Počujete ma? Počujete ma? Počuje ma niekto?“ Výstava je organizovaná v spolupráci s CVTI SR.

 

Summary:

Invitation to exhibitions at USP TECHNICOM

We invite you to the exhibitions “Computer-Generated and Human-Inter-preted” and “Jozef Murgaš – Wireless World” at USP TECHNICOM from 1 November 2021 to 28 February 2022 daily from 8am to 5pm.