PoUtStŠtPiSoNe
Loading backend data
Celouniverzitný časopis HALÓ TU je štvrťročník, ktorý vydávame viac ako 30 rokov. Nájdete v ňom zaujímavé články o dianí na univerzite, živote na jednotlivých fakultách, novinkách zo sveta vedy, techniky a inovácií, ale aj o študentských aktivitách a spoločenských udalostiach. Prajeme príjemné čítanie.


Redakcia HALÓ TU

Prieniky AI, AR a vizuálnej komunikácie (HALÓ TU 1 - 2023/2024)

Display portlet menuDisplay portlet menu
Späť na novinky

Prieniky AI, AR a vizuálnej komunikácie (HALÓ TU 1 - 2023/2024)

Študentské stránky


Krajina zajtrajška – spolupráca s AI. Foto: Bc. Dávid Gold

 

Pojmy ako umelá inteligencia (AI) či rozšírená realita (AR) boli v letnom semestri uplynulého akademického roka často skloňované aj v ateliéri Vizuálna komunikácia, Katedra dizajnu FU TUKE. Študenti v rámci svojich semestrálnych, ale aj záverečných prác tvorivo experimentovali s digitálnymi nástrojmi využívajúcimi princípy AI či AR a snažili sa využiť ich potenciál pri vytváraní vlastných výstupov.

Študentka Alexandra Suváková sa v rámci svojej bakalárskej práce venovala návrhu a vizuálnemu spracovaniu kampane bojujúcej proti šíreniu dezinformácií. V praktickej časti práce Suváková tvorivo, ale uvážene využila nástroje ako ChatGPT alebo aplikáciu Artivive s cieľom demonštrovať ich využitie v grafickej praxi a zároveň rozšíriť možnosti svojej bakalárske práce o výdobytky dostupných digitálnych nástrojov. Využívanie umelej inteligencie študentovi Filipovi Bácskaiovi zase najviac pomohlo najmä pri ateliérovom zadaní zameranom na recykláciu a separáciu odpadu. Spoluprácu s AI popisuje takto: „Okrem toho, že mi pomohla s vizuálom výslednej kampane, mi pomáhala aj pri generovaní nápadov a dokonca dokázala napísať takmer bezchybné texty pre sociálne siete. Primárne som využíval ChatGPT, ale pri niektorých zadaniach mi pomohol aj úžasný nástroj s názvom Midjourney. Dokopy som umelú inteligenciu dokázal zužitkovať na troch predmetoch v rámci minulého semestra a určite ju plánujem využívať aj naďalej.“

Spomínané digitálne nástroje pri svojej tvorbe využívali aj Bc. Karolína Kotiková či Bc. Dávid Gold, ktorý pomocou nástroja ChatGPT vytvoril dystopický scenár budúcnosti našej planéty, ktorú ovládli kulturisti. K takémuto scenáru prostredníctvom aplikácie Midjourney vygeneroval pôsobivé obrazové materiály. Kotiková si budúcnosť predstavuje v optimistickejšom svetle a námetom pre jej výstup boli lety na Mars, ktoré spropagovala vo forme série animovaných plagátov. V procese kreovania semestrálych výstupov boli obaja autori v pozícii manažérov alebo art directorov, ktorí riadili kreatívny proces, pričom digitálne nástroje využívali na urýchlenie a zefektívnenie požadovaného výstupu.

Záverom spomeňme ešte semestrálnu prácu Bc. Štefánie Hajsákovej, ktorá sa rozhodla zareagovať na stále presvedčivejšie formy dezinformácií a hoaxov. Autorka svoju skúsenosť s digitálnymi nástrojmi na báze AI hodnotí nasledovne: „Umelá inteligencia či rozšírená realita, ako ich poznáme dnes, sú fascinujúcimi novinkami. Je dôležité si však uchovať kontrolu nad ich využitím, aby sa nestali vládcami, ale naďalej zostali užitočnými nástrojmi.“

Akými slovami by tento článok zhrnul nástroj ChatGPT? „Využitie umelej inteligencie a rozšírenej reality študentmi vizuálnej komunikácie v ich semestrálnych prácach otvára dvere do fascinujúcej budúcnosti tejto oblasti. S ich odhodlaním a inovatívnymi prístupmi si môžeme byť istí, že budúcnosť vizuálnej komunikácie bude plná zaujímavých a revolučných zmien.“


Autor: Mgr. art. Eva Jenčuráková, ArtD.