PoUtStŠtPiSoNe
Loading backend data
Celouniverzitný časopis HALÓ TU je štvrťročník, ktorý vydávame viac ako 30 rokov. Nájdete v ňom zaujímavé články o dianí na univerzite, živote na jednotlivých fakultách, novinkách zo sveta vedy, techniky a inovácií, ale aj o študentských aktivitách a spoločenských udalostiach. Prajeme príjemné čítanie.


Redakcia HALÓ TU

Projekt Digarted: inovatívna digitálna platforma (HALÓ TU 1 - 2023/2024)

Display portlet menuDisplay portlet menu
Späť na novinky

Projekt Digarted: inovatívna digitálna platforma (HALÓ TU 1 - 2023/2024)

Univerzitné stránky

Stretnutie partnerov projektu Digarted na Akadémii umení v Belehrade (Srbsko). Foto: Archív TUKE


Digarted („Digital Art Education“) je medzinárodný projekt pre pokročilé a inovatívne formy vzdelávania v umeleckých oblastiach, v ktorom ako hlavný partner participuje Fakulta umení TUKE v spolupráci s Ekonomickou fakultou TUKE. Počas uplynulých dvoch rokov platforma projektu vygenerovala viacero podnetných výstupov a inovatívnych riešení. Jedným z nich je rozsiahly súbor digitálnych nástrojov, vrátane metodiky, ktoré majú vytvoriť nové možnosti vo vzdelávaní mladých umelcov rôzneho zamerania, ako aj podporiť pedagógov pri efektívnom využívaní nových softvérových nástrojov.

Projekt je tiež zaujímavý z pohľadu medziodborovej kooperácie medzi Fakultou umení a Ekonomickou fakultou TUKE. „Pri formulovaní konceptu projektu sme sa zamerali aj na možnosti implementácie výstupov, ktoré podporujú rozvoj kreatívneho priemyslu v regióne. V súčasnosti ide o málo rozvinuté, no zároveň veľmi perspektívne odvetvie našej ekonomiky,” uvádza manažérka projektu Ing. Manuela Raisová, PhD. (EkF). Projekt je tiež súčasťou dlhodobej stratégie zameranej na podporu a rozvoj kreatívneho priemyslu v regionálnom a celoslovenskom meradle.

Jednou z množstva aktivít bolo projektové stretnutie partnerov v júli 2023 na Akadémii umení v Belehrade (Srbsko). Stretnutie spojené s workshopom bolo zamerané na implementáciu softvérových platforiem určených pre umelecký vzdelávací proces. Jedným z účastníkov workshopu zameraného na 3D herný engine a generatívnu real time grafiku bol Mgr. art. Patrik Knoblich, doktorand Katedry dizajnu FU TUKE. „Projekt mi poskytol cenné informácie v oblasti softvérových možností, ktoré viem zdieľať so svojimi študentmi. Workshopy boli zacielené na nové postupy, ktoré sa dajú využiť nielen v rámci výuky, ale aj v iných vedecko-umeleckých činnostiach. Projekt Digarted bol pre mňa tiež skvelou príležitosťou pre nadviazanie potenciálnej spolupráce. V neposlednom rade som mal možnosť navštíviť krajinu Európy, ktorú som doteraz nepoznal – jej kultúru, históriu či vzdelávací systém.“

Európsky projekt Digarted vstupuje do svojej záverečnej fázy a v príprave je ešte niekoľko zaujímavých výstupov, o ktorých sa budete môcť dozvedieť viac v januári 2024, a to na oficiálnych stránkach projektu: https://www.digarted.eu a https://www.youtube.com/@DigartedProject.


Projekt: Digarted – Digital Art Courses in Higher Education Institutions
Forma projektu: Erasmus+ 2021-1-PL01-KA220-HED-000029379
Koordinátor projektu (TUKE): doc. Mgr. art. Ing. Richard Kitta, ArtD., Fakulta umení TUKE
Konzorcium partnerov projektu: University of Humanities and Economics, Łódź (PL) – líder projektu, Technická univerzita v Košiciach (SK), digitAI (GR), Makslas Academy – Art Academy of Latvia (LAT), CETRI – Center for Technology Research and Innovation (CY), University of Arts in Belgrade (SRB).


Autor: Mgr. art. Peter Hric