PoUtStŠtPiSoNe
Loading backend data
Celouniverzitný časopis HALÓ TU je štvrťročník, ktorý vydávame viac ako 30 rokov. Nájdete v ňom zaujímavé články o dianí na univerzite, živote na jednotlivých fakultách, novinkách zo sveta vedy, techniky a inovácií, ale aj o študentských aktivitách a spoločenských udalostiach. Prajeme príjemné čítanie.


Redakcia HALÓ TU

Súťaž TOP študentská práca pozná svojich výhercov: Intelekt a inovácie, ktoré pomáhajú (HALÓ TU 2 - 2022/2023)

Display portlet menuDisplay portlet menu
Späť na novinky

Súťaž TOP študentská práca pozná svojich výhercov: Intelekt a inovácie, ktoré pomáhajú (HALÓ TU 2 - 2022/2023)

Projekty

Študenti Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) vo svojich záverečných prácach opäť preukázali šikovnosť a intelekt. Avšak len traja z nich získali cenu v 2. ročníku súťaže TOP študentská práca za skvelé nápady, ktoré majú biznisový potenciál. Vyhlasovateľom súťaže je Univerzitný vedecký park TECHNICOM a Innovlab Startup center Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia.

V súťaži TOP študentská práca sú záverečné práce študentov hodnotené v troch tematických okruhoch: Inteligentné mesto, Zdravie a Priemysel.

„Na TUKE si nevieme predstaviť každodenný život bez vedy, vzdelávania, výskumu a bez úzkej spolupráce s partnermi. Aj táto súťaž je výsledkom dlhoročnej spolupráce našej univerzity s DT IT Solutions Slovakia. Je to aj motivácia pre našich študentov a ich školiteľov, keďže majú záverečné témy reálny vplyv na spoločnosť, o to viac, keď majú biznisový potenciál. Spolupráca študentov s priemyselnými partnermi je veľmi dôležitá a my ju veľmi radi podporujeme. Aj súťaž TOP študentská práca má reálny dopad na to, aby sme zabránili odlivu mozgov z našej krajiny,“ povedal Dr. h. c. prof. Ing. Anton Čižmár, CSc., prorektor pre inovácie a transfer technológií TUKE.

Prepájanie študentov s biznisovou sférou je dôležité. Študenti majú jednoduchšiu šancu uplatniť sa na trhu práce, či už vo firmách, ktoré sídlia v našom regióne, alebo pri vytvorení vlastného startupu.

„Spolupráca medzi firmou a Technickou univerzitou v Košiciach je veľmi dôležitá, nakoľko univerzita produkuje študentov, ktorí sa vedia okamžite uplatniť na trhu práce. Z tohto modelu profituje ako univerzita, tak aj firma, pretože študent už pozná jej požiadavky. Spoločnosť Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia sa cíti byť zodpovedná za mladé talenty a ich podporovanie,“ vysvetľuje Gabriel Fedák, zástupca spoločnosti Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia.

Víťazné práce

Kategória Inteligentné mesto:
Hotel – analýza využitia slnečnej energie a tepelných čerpadiel pre energetickú bilanciu bazénov, autorka: Ing. Adriana Novotná, SvF TUKE, Ústav pozemného staviteľstva, vedúci práce: doc. Ing. František Vranay, PhD.

Kategória Zdravie:
Úpravy povrchov biomateriálov pulzujúcim vodným prúdom pre zubné a bedrové implantáty, autor: Ing. Gabriel Stolárik, FVT TUKE, Katedra automobilových a výrobných technológií, vedúci práce: prof. Ing. Sergej Hloch, PhD.

Kategória Priemysel:
Čistenie roztoku od prímesí olova po lúhovaní úletov vznikajúcich zo sekundárnej výroby medi, autorka: Michaela Ružíčková, FMMR TUKE, Ústav recyklačných technológií, vedúca práce: doc. Ing. Martina Laubertová, PhD.

Do finálne sa zo všetkých prihlásených prác dostalo 11 najlepších. Tri najlepšie práce spolupracovali s odborníkmi a firmami, ktoré im pomáhali ako pri výskume, tak aj pri uplatnení v reálnom živote.

„Tento ročník bol o to zaujímavejší, že sa nám zvýšila účasť aj kvalita prihlásených prác, preto ho hodnotím veľmi pozitívne. Osobne som bol prítomný v porote a práca v kategórii Priemysel, ktorej výskum podporili aj Kovohuty Krompachy, a. s., má reálne využitie v praxi. Ide teda o výskum, ktorý bol zhmotnený do fyzického produktu – čo je aj pointou tejto súťaže – premena teoretickej práce na produkt, a teda zároveň sú práce prepojené s biznisom,“ dodáva na záver Milan Varga z DT ITSO SK.

 

Autor: UVP TECHNICOM