PoUtStŠtPiSoNe
Loading backend data
Celouniverzitný časopis HALÓ TU je štvrťročník, ktorý vydávame viac ako 30 rokov. Nájdete v ňom zaujímavé články o dianí na univerzite, živote na jednotlivých fakultách, novinkách zo sveta vedy, techniky a inovácií, ale aj o študentských aktivitách a spoločenských udalostiach. Prajeme príjemné čítanie.


Redakcia HALÓ TU

Vízia vegetačnej fasády na hlavnej budove TUKE (HALÓ TU 2 - 2022/2023)

Display portlet menuDisplay portlet menu
Späť na novinky

Vízia vegetačnej fasády na hlavnej budove TUKE (HALÓ TU 2 - 2022/2023)

Študentské stránky

Rýchla urbanizácia v spojitosti s prejavmi klimatických zmien nás čoraz častejšie pri navrhovaní budov vedie k využívaniu stavebných konštrukcií s vegetačnou vrstvou. A to nielen v prípade novostavieb, ale aj v prípade už existujúcich budov. Najčastejšími takými konštrukciami sú vegetačné strechy, ale aj fasády. Technická univerzita v Košiciach sa v súčasnosti venuje v rámci projektu Tvorba zelených zón na TUKE a zvyšovanie povedomia o zmene klímy premene strechy hlavnej budovy na vegetačnú.


Návrh vegetačnej fasády na hlavnej budove TUKE – variant A. Vizualizácia: Bc. arch. Idil Mersin

Ďalším krokom v rámci tohto projektu by mohla byť premena fasády hlavnej budovy na vegetačnú fasádu. Predpokladá sa, že takáto konštrukcia prinesie zlepšenie kvality ovzdušia, hospodárenia s dažďovou vodou a v neposlednom rade celkové zlepšenie a skvalitnenie estetickej hodnoty budovy a okolia. Práve návrhu vizuálu vegetačnej fasády sa venovala študentka z Turecka Bc. arch. Idil Mersin, ktorá v rámci programu IAESTE absolvovala šesťtýždňovú stáž na Stavebnej fakulte TUKE pod vedením doc. Ing. Mariána Vertaľa, PhD., a Ing. Kataríny Čákyovej, PhD. Cieľom programu stáže bolo vytvorenie 3D modelu hlavnej budovy TUKE a následná aplikácia vegetačnej konštrukcie na jej fasádu. Pre tieto účely bola vybraná fasáda na rohu križovatky ulice Letnej, Zimnej a Němcovej, a to najmä z dôvodu, že sa jedná o exponované a rušné miesto, kde by takáto fasáda výrazne zlepšila estetickú hodnotu celého okolia. Napriek tomu, že technické podklady, ktoré boli pre študentku pripravené, boli v rôznych jazykoch (slovenský, anglický), jej stáž ukazuje univerzálnosť technického (stavbárskeho) jazyka, a aj napriek krátkosti času vytvorila viaceré varianty návrhu. Študentka počas pobytu na Stavebnej fakulte TUKE preukázala výborné technické zručnosti, kreativitu, ale najmä vôľu pracovať a učiť sa nové veci. Výsledky jej práce tak vytvárajú skvelý predpoklad pre ďalší rozvoj tejto problematiky na Technickej univerzite v Košiciach.

Tento príspevok bol podporený projektom Ministerstva školstva Slovenskej republiky ID 20210812131460210: Tvorba zelených zón na TUKE a zvyšovanie povedomia o zmene klímy a projektom Agentúry na podporu výskumu a vývoja: APVV-18-0360 Aktívna hybridná infraštruktúra pre špongiové mesto.


Návrh vegetačnej fasády na hlavnej budove TUKE – variant B. Vizualizácia: Bc. arch. Idil Mersin

 

Autori: Ing. Katarína Čákyová, PhD., doc. Ing. Marián Vertaľ, PhD.