PoUtStŠtPiSoNe
Loading backend data
Celouniverzitný časopis HALÓ TU je štvrťročník, ktorý vydávame viac ako 30 rokov. Nájdete v ňom zaujímavé články o dianí na univerzite, živote na jednotlivých fakultách, novinkách zo sveta vedy, techniky a inovácií, ale aj o študentských aktivitách a spoločenských udalostiach. Prajeme príjemné čítanie.


Redakcia HALÓ TU

Všetko najlepšie, pán profesor Rodziňák! (HALÓ TU 2 - 2022/2023)

Display portlet menuDisplay portlet menu
Späť na novinky

Všetko najlepšie, pán profesor Rodziňák! (HALÓ TU 2 - 2022/2023)

Univerzitné stránky

Tohto roku oslávil okrúhle 80. narodeniny jeden z dlhoročných odborníkov leteckého vzdelávania v Košiciach pán prof. Ing. Dušan Rodziňák, CSc. Narodil sa 19. 8. 1942 v Žiari nad Hronom. Je absolventom HF VŠT v Košiciach. Štúdium v odbore „tepelné spracovanie a tvárnenie kovov“ ukončil v roku 1964 a nastúpil na Katedru náuky o kovoch a tepelného spracovania ako odborný pracovník, kde pracoval až do roku 1973.

Od roku 1973 začal pôsobiť v novovzniknutej Vysokej vojenskej leteckej škole SNP v Košiciach vo funkcii docenta, kde bol poverený vedením Katedry všeobecného vzdelania. Vybudoval dve nové laboratóriá, a to laboratórium pre mechanické skúšky a laboratórium metalografickej mikroskopie.

V rokoch 1987 – 1993 pracoval na Ústave experimentálnej metalurgie SAV v Košiciach, kde pôsobil najprv ako samostatný vedecký pracovník, neskôr ako vedúci Oddelenia realizácií a súčasne aj ako vedúci projektov.

V roku 1996 sa vrátil na miesto vysokoškolského pedagóga na Vojenskej leteckej akadémii gen. M. R. Štefánika v Košiciach na Katedru leteckého inžinierstva vo funkcii docenta, pričom túto funkciu obhájil v roku 1998 habilitáciou na Žilinskej univerzite v Žiline. V roku 2003 bol menovaný prezidentom ČR ako profesor pre oblasť materiálového inžinierstva po inauguračnom konaní na Vojenskej akadémii v Brne. Od roku 2004 pôsobil ako vedúci oddelenia na Katedre leteckej technickej prípravy (KLTP) na Ústave aeronautiky TUKE, od roku 2005 Leteckej fakulty TUKE. Od roku 2011 je emeritným profesorom na KLTP LF TUKE.

Jeho pedagogická činnosť bola zameraná na problematiku kovových a nekovových materiálov a technológií s dôrazom na letecké materiály. Vyzvané prednášky počas pôsobenia na SAV robil aj pre viaceré podniky. Bol hlavným riešiteľom štátnych výskumných úloh, pričom mnohé vyriešené úlohy základného výskumu boli aplikované priamo vo viacerých hutníckych a strojárenských závodoch, z ktorých najvýznamnejšie napríklad Sigma Olomouc, Chemko Strážske a ŠŽ Podbrezová. Bol riešiteľom troch projektov VEGA a vykonával aj činnosti súdneho znalca. Za celé obdobie profesionálnej činnosti publikoval viac ako 120 pôvodných vedeckých prác a publikácií. Je autorom 1 monografie, 8 vysokoškolských skrípt, ako i autorom jedného patentu, ktorý bol uplatnený v národnom podniku Chemlon Humenné. V rámci odbornej činnosti vypracoval viac ako 40 odborných a expertíznych správ a realizoval 8 inžinierskych diel (stavba prístroja pre skúšky kontaktnej únavy typu R-mat a AXMAT, stavba zariadenia pre vysokoteplotné skúšky, počítačom riadené zariadenie pre statickú skúšku v ťahu v rozmedzí teplôt 700 – 1600 °C, výroba držiacich kolíkov na báze keramiky typu TiO2, ideový návrh pracoviska pre renováciu železničných pružín, výstavba Metalografického laboratória a Laboratória pre mechanické skúšky).

Okrem výskumnej práce sa zúčastňoval na odbornej práci v rámci rôznych komisií, bol napr. členom Atestačnej komisie pre vedeckých a vedecko-technických pracovníkov pri SAV, Komisie pre vynálezy a zlepšovateľstvo pri KOR v Košiciach, Akademického senátu VLA či Spoločnej odborovej komisie pre doktorandské štúdium v rámci vedného odboru 91-07-9 Výzbroj a technika letectva.

Dôležitým aspektom v jeho živote bol šport. Bol basketbalistom a dotiahol to až na celoštátnu 1. ligu. Bol v tíme VŠT Košice, ktorý miesto v 1. lige vybojoval. Po ukončení aktívnej športovej kariéry pôsobil ako tréner najprv žiakov, potom dorastencov, a nakoniec v rokoch 1973 – 1974 viedol prvoligové družstvo žien Lokomotívy Košice.

Kolektívu LF TUKE je veľkou cťou zagratulovať pánovi profesorovi k významnému životnému jubileu a do ďalších rokov života mu zaželať veľa zdravia, šťastia, osobných a profesionálnych úspechov. Prajeme mu mnoho nasledovníkov v jeho úspešnom diele, ktoré na LF rozvíjal.

 

Autor: Kolektív Katedry leteckej technickej prípravy