MonTueWedThuFriSatSun

„Zážitkami k vede“ Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2022 (HALÓ TU 2 - 2022/2023)

Laureáti Ceny za vedu a techniku 2022. Foto: CVTI SR

Už devätnásty ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2022, s výstižným mottom „Zážitkami k vede“, sa uskutočnil v období 7. – 13. novembra 2022. Hlavnými organizátormi sú MŠVVaŠ SR, CVTI SR a NCP VaT. Cieľom podujatia je zlepšiť vnímanie vedy a techniky, ich významu a spopularizovať ich v rámci celej spoločnosti. Naprieč celým Slovenskom sa konalo viac ako 200 sprievodných podujatí pre všetkých nadšencov vedy. Na Technickej univerzite v Košiciach sa v rámci tohto týždňa uskutočnili dve súťaže:

SÚŤAŽ O NAJLEPŠIU DOKTORANDSKÚ PRÁCU
Denní doktorandi z jednotlivých fakúlt Technickej univerzity v Košiciach odprezentovali svoje práce formou posteru pred Komisiou pre vedu a výskum TUKE. Prezentácie boli hodnotené po obsahovej (vedeckej) stránke, ako aj z pohľadu prevedenia prezentácie (poster).

Po vedeckej stránke boli ako najlepšie vyhodnotené:
Ing. Matej Gazda – FEI
téma: Hlboké konvolučné neurónové siete pre klasifikáciu v medicínskom zobrazovaní
školiteľ: prof. RNDr. Ján Plavka, CSc.
Ing. Matúš Geľatko – FVT
téma: Výskum inovatívnych metód nedeštruktívneho testovania kovových produktov aditívnej výroby
školiteľ: Dr. h. c. prof. Ing. Michal Hatala, PhD.

Z pohľadu prevedenia prezentácie boli ako najlepšie vyhodnotené:
Ing. Jana Budajová – SvF
téma: Výskum určujúcich parametrov architektonicko-konštrukčného návrhu budov
školiteľka: prof. Ing. Silvia Vilčeková, PhD.
Ing. Jakub Demčák – FVT
téma: Výskum implementácie SMART identifikačných technológií do digitálneho dvojčaťa
školiteľ: doc. Ing. Kamil Židek, PhD.

Prezentácie prác nominovaných v Súťaži o najlepšiu doktorandskú prácu na TUKE 2022.

CENA REKTORA TUKE 2022
Komisia zložená z externých členov a členov z TUKE zodpovedne posúdila všetky predložené návrhy na ocenenie a rozhodla o výsledkoch súťaže nasledovne:

1. Cena rektora „Vedec TUKE za rok 2022“
Ocenenie získala prof. Ing. Iveta Zolotová, CSc., z FEI, za jej výskumné a inovačné aktivity zamerané na Inteligentné systémy v oblastiach Industry 4.0, IoT a HealthCare, ako aj publikačnú činnosť.

2. Cena rektora „Vedec TUKE do 35 rokov za rok 2022“
Komisia v tejto kategórii cenu neudelila.

3. Cena rektora za publikačnú činnosť v kategórii „vedecká monografia v technických vedách“ vydaná v roku 2022
Ocenenie získala monografia s názvom: Contactless System for Measurement and Evaluation of Machined Surfaces
Autor: prof. Ing. Juraj Ružbarský, PhD., z FVT, rok vydania: 2022
Vydavateľstvo: Springer, SpringerBriefs in Applied Sciences and Technology, ISBN 978-3-031-08980-0

4. Cena rektora za publikačnú činnosť v kategórii „vedecký článok“ publikovaný v roku 2022
Ocenenie získal článok s názvom: Monte Carlo method for fractional-order differentiation
Autori: prof. RNDr. Igor Podlubný, DrSc., z FBERG, Nikolai Leonenko, Cardiff University
Rok vydania: 2022
Časopis: Fractional Calculus and Applied Analysis, impakt faktor IF=3.451, Vydavateľstvo: Springer

Foto: CVTI SR

CENA ZA VEDU A TECHNIKU 2022
V rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2022 boli z TUKE prostredníctvom Slovenskej rektorskej konferencie predložené Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR návrhy na udelenie „Ceny za vedu a techniku 2022“.

Dňa 11. novembra 2022 sa uskutočnilo v Zážitkovom centre vedy Aurelium v Bratislave za účasti zástupcov organizátorov Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2022, laureátov ocenenia, ako aj ďalších pozvaných hostí odovzdávanie ocenení Cena za vedu a techniku 2022. Ocenení boli aj zástupcovia z TUKE v týchto kategóriách:

Popularizátor vedy
Dr. h. c. mult. prof. Ing. Jozef Živčák, PhD., MPH, dekan SjF TUKE

Osobnosť vedy a techniky
prof. Ing. Tomáš Brestovič, PhD., prodekan pre inovácie a transfer technológií, SjF TUKE

Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov
doc. Ing. Jozef Švajlenka, PhD., MBA, ING-PAED IGIP, SvF TUKE

Všetkým víťazom srdečne blahoželáme.

Autor: Ing. Martina Geffertová