PoUtStŠtPiSoNe
Loading backend data
Celouniverzitný časopis HALÓ TU je štvrťročník, ktorý vydávame viac ako 30 rokov. Nájdete v ňom zaujímavé články o dianí na univerzite, živote na jednotlivých fakultách, novinkách zo sveta vedy, techniky a inovácií, ale aj o študentských aktivitách a spoločenských udalostiach. Prajeme príjemné čítanie.


Redakcia HALÓ TU

Projekt MicroHUB pomáha mikropodnikom (HALÓ TU 3 - 2021/2022)

Display portlet menuDisplay portlet menu
Späť na novinky

Projekt MicroHUB pomáha mikropodnikom (HALÓ TU 3 - 2021/2022)

Univerzitné stránky

Projekt MicroHUB vznikol ako reakcia na súčasnú ekonomickú a sociálnu krízu spôsobenú pandémiou ochorenia COVID-19. Aj keď sa kríza nepochybne dotkla všetkých oblastí, jedným zo sektorov zasiahnutých najviac bolo remeslo a umenie.

Projekt MicroHUB má za cieľ pomôcť podnikateľom, umelcom a remeselníkom, aby naplno využívali výhody súčasnej technológie, a zároveň ich naučiť kreatívnemu podnikateľskému mysleniu. Jeho cieľom je pomôcť už existujúcim mikropodnikom alebo vybudovať nové tak, aby boli konkurencieschopné a efektívne na domácom aj zahraničnom trhu, a súčasne tak pomôcť zredukovať nezamestnanosť a oživiť ekonomiku.

V prvej etape sa urobí analýza kompetencií a zručností, ktoré sú potrebné na to, aby si remeselníci a umelci mohli založiť/viesť úspešný podnik. Dôraz sa bude klásť predovšetkým na digitálne zručnosti a kreatívne podnikateľské myslenie. Digitálne zručnosti sú prerekvizitou potrebnou v ére súčasného Priemyslu 4.0. Kreatívne podnikateľské myslenie bude podporené na základe Rámca podnikateľských kompetencií EntreComp, čo je nástroj na zlepšenie podnikateľských kapacít európskych občanov a organizácií vytvorený Spoločným výskumným centrom (JRC) Európskej komisie.

Výsledným produktom analýzy bude Matica kompetencií pre digitálne podnikanie a podnikateľské kreatívne myslenie pre umelcov. Na základe Matice sa vytvoria vzdelávacie moduly pre pedagogických pracovníkov. Vzdelávacie moduly budú navrhnuté tak, aby pedagógom umožnili pracovať s výzvami, ktoré prináša digitalizácia, a vyučovať projektovo orientovaným spôsobom. Vytvorí sa digitálna platforma, na ktorej budú môcť mikropodnikatelia a podnikatelia z vidieckych oblastí spolupracovať, nadväzovať nové kontakty či propagovať svoje produkty. Na záver projektu budú mať umeleckí remeselníci a umelci k dispozícii mentorov, ktorí ich budú viesť a pomôžu im zlepšiť svoje podnikateľské zručnosti či upraviť svoj podnikateľský model.

Vďaka rozvoju digitálnych a podnikateľských zručností a kompetencií remeselníkov a umelcov sa podporí budovanie kapacít, subjekty získajú nové zručnosti, ktoré im pomôžu na trhu práce a poskytnú im nové príležitosti. Podporí sa vznik nových podnikov, čo pomôže znížiť nezamestnanosť a oživiť ekonomiku v postcovidovej ére.

Projekt MicroHUB – „Promoting creativity microbusiness through web tools in rural area“ (2021-1-SK01-KA220-VET-000032999) začal v decembri 2021 a bude trvať do novembra 2023. Tvorí ho konzorcium siedmich partnerov zo Slovenska (Technická univerzita v Košiciach), Malty (IIF), Írska (I&F), Poľska (CWEP), Bulharska (OECOM), Švédska (Sensus) a Grécka (Fix in Art). Ekonomická fakulta TUKE je koordinátorom projektu.



Autor: Mgr. Nina Hadidomová