Poskytujme kvalitný e-learning! (HALÓ TU 3 - 2021/2022)
Univerzitné stránky
Mnohí poskytovatelia vzdelávania, vrátane odborného vzdelávania a prípravy, začali vo väčšom rozsahu počas pandémie COVID-19 využívať e-learning, aby zabezpečili kontinuitu vzdelávania. V tejto súvislosti sa otázka zabezpečovania kvality e-learningu dostáva výrazne do popredia. Hoci bolo vytvorených viacero modelov e-learningu, doposiaľ však nebol vytvorený jednotný rámec, resp. model, ktorý by sa aplikoval na zabezpečovanie kvality e-learningu v odbornom vzdelávaní a príprave (OVP) vrátane vysokoškolského vzdelávania v Európskom priestore.
BEQUEL (Benchmarking for Quality Assurance in e-learning Provision of VET Education) je medzinárodný projekt Erasmus+ 2020-1-SK01-KA226-VET-094266 koordinovaný prof. Ing. Kristínou Zgodavovou, PhD., z TUKE, FMMR, Ústavu materiálov a inžinierstva kvality. Na projekte spolu s TUKE spolupracuje 6 partnerov z 5 krajín: zo Slovenska, Španielska, Grécka, Talianska a Belgicka. Súhrnným cieľom projektu je rozvinúť zabezpečenie kvality poskytovania e-learningu a postupov pedagógov OPV v krajinách zapojených do projektu prostredníctvom podpory sebahodnotenia, porovnávania kvality a vytvárania sietí medzi poskytovateľmi OVP.
BEQUEL projekt je plánovaný na dva roky (5/2021 – 5/2023). Je financovaný Európskou komisiou v rámci programu Erasmus+, aktivity KA226 podporujúcej spoluprácu pre budovanie pripravenosti na digitálne vzdelávanie. Tím z Ústavu materiálov a inžinierstva kvality, Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie TUKE, sa spolupodieľa na riešení projektu nasledujúcimi aktivitami:
- Realizácia prieskumu existujúcich prístupov ku kvalite v e-learningu a pedagogike v OVP na európskej úrovni.
- Vývoj rámca na zabezpečovanie kvality a samohodnotiaceho dotazníka pre zabezpečenie kvality e-learningu poskytovateľmi OVP.
- Tvorba tematického portálu zameraného na zabezpečovanie kvality v digitálnej transformácii s rôznymi dokumentmi, odkazmi, článkami a videami.
- Vývoj online benchmarkingového nástroja pre poskytovateľov OVP, ktorý bude na platforme, kde partneri budú zbierať a analyzovať údaje.
- Vytvorenie komunity poskytovateľov OVP v celej EÚ a jej zmobilizovanie prostredníctvom sociálnych médií.
Naposledy sa všetci partneri stretli v novembri 2021 v Aténach, kde sa konal tréning a následne sa diskutovali doterajšie výstupy aktivít. Záverečný workshop bol zameraný na vývoj samohodnotiaceho dotazníka. V najbližšej dobe budú činnosti zamerané na tvorbu tematického portálu a vývoj benchmarkingového nástroja. Propagačným výsledkom projektu bude aj vytvorenie odznaku kvality pre poskytovateľov OVP, ktorý bude udelený tým poskytovateľom OVP, ktorí preukážu dobré praktiky v e-learningu.
Autor: Ing. Andrea Sütőová, PhD.