PoUtStŠtPiSoNe
Loading backend data
Celouniverzitný časopis HALÓ TU je štvrťročník, ktorý vydávame viac ako 30 rokov. Nájdete v ňom zaujímavé články o dianí na univerzite, živote na jednotlivých fakultách, novinkách zo sveta vedy, techniky a inovácií, ale aj o študentských aktivitách a spoločenských udalostiach. Prajeme príjemné čítanie.


Redakcia HALÓ TU

Študenti dostávajú príležitosť spoluvytvárať alianciu európskych univerzít Ulysseus (HALÓ TU 3 - 2021/2022)

Display portlet menuDisplay portlet menu
Späť na novinky

Študenti dostávajú príležitosť spoluvytvárať alianciu európskych univerzít Ulysseus (HALÓ TU 3 - 2021/2022)

Univerzitné stránky

Spoločná fotografia účastníkov Ulysseus Open Event v Seville. Foto: Lolo Vasco

Aliancia európskych univerzít Ulysseus organizovala v decembri 2021 svoje druhé verejné podujatie (Open Event). Podujatie bolo sprievodnou akciou Konferencie o budúcnosti Európy, ktorá je príležitosťou pre občanov únie vyjadriť svoje názory a prispieť k vytváraniu budúcnosti svojho kontinentu. Open Event bol zároveň prvým fyzickým podujatím aliancie, ktorého sa mohlo zúčastniť viac ako 50 študentov zo všetkých šiestich partnerských univerzít. TUKE zastupovala šestica študentov: Michala Weissová (Stavebná fakulta), Matej Ščerba (Letecká fakulta), Richard Hamrák (Ekonomická fakulta), Ivan Mihálik (Strojnícka fakulta), Lukáš Tóth (Strojnícka fakulta) a Adam Valiska (Fakulta elektrotechniky a informatiky). TUKE na podujatí zároveň zastupovali členovia manažmentu projektu Ulysseus a Inovačného hubu Digitalizácia.

Podujatie oficiálne otvoril rektor Univerzity v Seville, profesor Miguel Ángel Castro, ktorý privítal študentov, pedagógov, výskumníkov a zástupcov partnerských univerzít aliancie zo Španielska, Francúzska, Talianska, Slovenska, Rakúska a Fínska. „Dnes môžeme naozaj konštatovať, že Ulysseus ožíva,“ konštatoval rektor Univerzity v Seville a zároveň zdôraznil dôležité miesto študentov v komunite aliancie Ulysseus. „Ste nielen dôležitou súčasťou našej posádky, ale tiež vetrom do plachiet, ktorý nás posúva vpred. Naším cieľom je stať sa európskou univerzitou pre občanov budúcnosti a bez vašej pomoci to nedosiahneme.“

Rektor zároveň podčiarkol dôležitosť spolupráce v rámci aliancie tak, aby umožnila „prepojiť expertízu zapojených univerzít a podporila získavanie nových a zdieľanie existujúcich skúseností z oblasti vzdelávania a výskumu v aliancii.“

Po otváracom príhovore rektora zvolený zástupca z radov študentov za každú partnerskú univerzitu predstavil svoju inštitúciu a následne študenti pokračovali v odbornom programe podujatia rozdelení do dvoch tematických skupín. Prvá skupina účastníkov sa venovala príprave stanoviska, ktoré sa stane súčasťou Manifestu o budúcnosti európskych univerzít, a ktoré bude prezentované verejnosti Európskou študentskou komunitou (ESC) počas marcovej Konferencie o budúcnosti Európy. Aliancia Ulysseus otvára spoluprácu s komunitou ESC, ktorá sa stáva hlasom študentov európskych univerzít s cieľom aktívne prispievať k témam diskutovaným na uvedenej konferencii. Pripravené stanovisko je v súlade s Akciou 3 komunity ESC, Manifestom o budúcnosti európskych univerzít.

Druhá skupina účastníkov pracovala na príprave návrhu spoločného študijného programu orientovaného na problematiku energií, dopravy, mobility a inteligentných miest. Spoločný študijný program umožňuje študentom získať diplom (Joint Degree) z dvoch alebo viacerých univerzít zapojených do realizácie programu, ktorý je zároveň uznaný vo viacerých krajinách. Aliancia Ulysseus zapája študentov už v úvodných fázach dizajnu takéhoto vzdelávacieho programu využívajúc prístup zdola nahor.

Paralelne so študentským programom sa štyridsať zástupcov zo šiestich partnerských univerzít aliancie zúčastnilo kľúčových stretnutí a návštev výskumných a inovačných centier Univerzity v Seville. Pracovná skupina pre automatické uznávanie výsledkov vzdelávania sa zišla na svojom úvodnom stretnutí, aby začala svoju spoločnú prácu smerom k uznávaniu Ulysseus diplomov.

Skupina zástupcov univerzít aliancie navštívila kľúčové výskumné a inovačné centrá Univerzity v Seville, kde sa mohli návštevníci zoznámiť s rôznymi projektmi a výskumnými skupinami odborne zameranými na problematiku energií, dopravy, inteligentných miest a umelej inteligencie. Podujatie bolo uzavreté prezentovaním pripraveného stanoviska pre Manifest o budúcnosti európskych univerzít ako spoločného a jednotného názoru študentov zastupujúcich alianciu Ulysseus.

Študenti TUKE vnímali akciu nasledovne: „Z môjho pohľadu bolo podujatie v Seville jedným z veľkých krokov k spájaniu európskych univerzít a podpore prepájania členských štátov nielen v ekonomickom smere, ale tiež vo vzdelávaní a vede. Zmyslom našej študentskej účasti bolo zapojenie sa do kreovania inštitúcie, ktorá v budúcnosti napomôže zabezpečiť vzdelanie a zamestnateľnosť mladých ľudí.“ (Lukáš Tóth, SjF).

„Jedným z cieľov akcie v Seville bolo zapojiť študentov do prípravy spoločného študijného programu pre študentov našej Európskej univerzity Ulysseus. Podujatie splnilo svoj účel, pretože sa podarilo zozbierať podnety a návrhy študentov z rôznych kútov Európy s rozličnými skúsenosťami z ich domovských univerzít. Toto napomôže zabezpečiť, že pripravované spoločné študijné programy prinesú to najlepšie z univerzít naprieč Európou.“ (Richard Hamrák, EkF)

„Z podujatia Ulysseus Open Event mám prekrásne spomienky. Bola som rada, že som mala možnosť komunikovať so študentmi z iných univerzít. Okrem pracovného programu sa mi páčila aj prehliadka mesta. Už sa teším na ďalšie podobné podujatie, ktoré nám snáď pandemická situácia umožní.“ (Michala Weissová, SvF)


Adam Valiska (FEI) prezentujúci TUKE na Ulysseus Open Event v Seville. Foto: Lolo Vasco


  O aliancii Ulysseus

Aliancia Ulysseus (https://www.ulysseus.eu) je jednou zo 41 európskych univerzít, ktoré Európska komisia vybrala za univerzity budúcnosti. Aliancia, vedená Univerzitou v Seville (Španielsko), spolu so zapojením ďalších piatich univerzít v Európe – Univerzita v Janove (Taliansko), Univerzita Côte d’Azur (Francúzsko), Technická univerzita v Košiciach (Slovensko), MCI | Podnikateľská škola (Rakúsko) a Univerzita aplikovaných vied Haaga-Helia (Fínsko), umožní študentom, výskumníkom a absolventom mobility medzi partnerskými univerzitami uskutočňovanie stáží vo firmách a realizáciu excelentných výskumných projektov.



Autor: Ing. Katarína Valentová