Slovenský deň na Expo Dubaj 2020 (HALÓ TU 3 - 2021/2022)
Univerzitné stránky
Štvrtok, 27. 1. 2022, bol na svetovej výstave Expo Dubaj 2020 špecificky venovaný Slovenskej republike. Záštitu nad týmto významným dňom pre Slovensko prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Na základe pozvania vicepremiéra Richarda Sulíka sa ho zúčastnili aj zástupcovia Technickej univerzity v Košiciach v osobe rektora univerzity Dr. h. c. prof. h. c. prof. Ing. Stanislava Kmeťa, DrSc., a dekana Strojníckej fakulty TUKE Dr. h. c. mult. prof. Ing. Jozefa Živčáka, PhD., MPH.
Samotný otvárací ceremóniál sa uskutočnil o 10.00 hod. miestneho času za účasti najvyšších predstaviteľov hostiteľskej a hosťujúcej krajiny, počas ktorého boli na centrálnom pavilóne vztýčené vlajky oboch krajín. V slávnostných príhovoroch zazneli slová uznania a ocenenia na adresu vystavovaných exponátov, o ktorých vývoj sa pričinila najmä Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach s troma trvalými exponátmi v Slovenskom pavilóne svetovej výstavy Expo Dubaj 2020.
Po otváracom ceremoniáli sa všetci pozvaní hostia presunuli do Slovenského pavilónu, kde osobne prezentovali svoje exponáty pani prezidentke Zuzane Čaputovej. Tá ocenila výbornú spoluprácu univerzity s firmami a ekologické trendy v mobilite. Tak ako aj ostatných návštevníkov, aj pani prezidentku zaujal vodíkový superšport MH2, ktorý vyvinula Strojnícka fakulta TUKE v spolupráci s firmou Matador Group, a. s., na prezentáciu revolučného uskladnenia vodíka v metalhydridových zlúčeninách.
Vicepremiér na audiencii u pani prezidentky predstavil pána rektora TUKE a dekana SjF TUKE spolu s autorom technológie na uskladnenie vodíka profesorom Brestovičom. Pri tejto príležitosti dekan SjF odovzdal pani prezidentke zmenšenú verziu dekontaminačného zariadenia Emma a Nella, ktorá bola takisto prezentovaná na výstave s názvom NOMAD.
Slovenský deň pokračoval rôznymi odbornými seminármi, ktoré sa zameriavali na udržateľnosť a budúcnosť vodíkových technológií. Výskumnú bázu a jej následnú implementáciu do automobilu MH2 a vodíkového autobusu RH2, ktorý fakulta vyvinula v spolupráci s firmou Rošero – P, s. r. o., prezentoval za fakultu prof. Brestovič. Funkčný model tohto autobusu bol ďalší z trvalých exponátov slovenskej expozície, ktorý na výstave prezentovala SjF TUKE.
Po seminároch nasledoval kultúrny program zabezpečený slovenskými umelcami v podaní huslistu Filipa Jančíka a Jany Kirschner doprevádzaný tanečnými vystúpeniami SĽUK-u. Koniec tohto výnimočného dňa sa niesol v znamení rautu, ktorý umožnil nadviazať nové osobné kontakty a možnosti spolupráce s ľuďmi zo Slovenska aj zo zahraničia.
Záverom možno konštatovať, že Slovenský pavilón patrí k jedným z najzaujímavejších na celom Expo Dubaj 2020 hlavne kvôli vystavovaným exponátom, za ktorými stojí SjF TUKE.
Autor: doc. Ing. Ján Kráľ, PhD.