Aliancia Ulysseus chce ísť ďalej (HALÓ TU 3 - 2022/2023)
Univerzitné stránky
Zástupcovia univerzitných partnerov aliancie Ulysseus. Foto: Óscar Romero
Aliancia európskych univerzít Ulysseus vstúpila do tretieho roku svojho pôsobenia. Uplynulé obdobie môžeme zhodnotiť ako veľmi úspešné – podarilo sa vybudovať spoločné štruktúry, zosúlaďovať procesy a realizovať pilotné aktivity. Partnerské univerzity sa priblížili k sebe v oblasti vysokoškolského vzdelávania, zintenzívnila sa spolupráca medzi výskumníkmi, pripravilo sa množstvo návrhov spoločných projektov a podporili sa mobility pre študentov a zamestnancov. V súčasnosti sa uchádzame o príspevok na financovanie pôsobenia aliancie na ďalšie štyri roky (2023 – 2027) v celkovej výške rozpočtu 16,1 mil. eur.
Spoločnou víziou aliancie Ulysseus je vytvoriť do roku 2030 excelentnú, medzinárodne atraktívnu, svetu otvorenú, osobnostne orientovanú a podnikateľskú európsku univerzitu pre občanov budúcnosti. V decembri 2022 bolo predstavené rozšírenie aliancie o nových univerzitných partnerov: k šestici zakladajúcich partnerov pribudne Univerzita v Münsteri (Nemecko) a Univerzita Čierna Hora (Čierna Hora). TUKE rozšírenie aliancie víta: „Rozšírenie aliancie vnímame ako príležitosť pre multiplikáciu jej pozitívnych prínosov smerom k regiónom, mestám, komunitám a, prirodzene, smerom k väčšej komunite študentov a zamestnancov partnerských inštitúcií,“ uviedol prorektor pre zahraničné vzťahy a mobilitu Radovan Hudák.
Zámerom aliancie na roky 2023 až 2027 bude realizácia aktivít s cieľom prehĺbiť spoluprácu, prepojiť vzdelávanie, výskum a inovácie, podporovať regionálne komunity a internacionalizáciu univerzít. Okrem 8 partnerských univerzít bude Ulysseus stavať aj na vyše 150 asociovaných partneroch, ktorí reprezentujú jednotlivé regionálne inovačné ekosystémy okolo partnerských univerzít. V nasledujúcej etape pôsobenia aliancie bude TUKE v rámci celej aliancie zodpovedná za pracovný balík s názvom Spoločný výskum a inovácie, ktorého cieľom je zintenzívniť výskumné úsilie a spoločne reagovať na výzvy súvisiace s digitálnou a zelenou transformáciou Európy, výskumné oblasti definované v programe Horizont Európa a ciele OSN pre trvalo udržateľný rozvoj.
Pracovný balík bude rozdelený do 4 častí:
- vybudovanie spoločných výskumných a inovačných tímov,
- príprava návrhov výskumných a inovačných projektov, spoločných publikačných výstupov a diskusie o možnostiach pravidelného zapájania študentov do výskumných aktivít a využívania výsledkov výskumu vo vzdelávacom procese,
- podporu a propagáciu vedy medzi budúcimi študentmi vysokých škôl,
- zvýšenie úrovne kompetencií výskumných pracovníkov univerzít.
Ďalšia etapa pôsobenia aliancie prinesie skvalitnenie siete inovačných hubov Ulysseus, jednak rozšírením o huby pri nových partneroch aliancie, a taktiež zmenou tematických orientácií súčasných hubov v kontexte nových výziev, ktorým čelí EÚ a univerzitní partneri. Ulysseus inovačný hub pri TUKE (IH) bude orientovaný na digitálnu transformáciu priemyslu. Vďaka zázemiu UVP TECHNICOM bude plne integrovaný do ekosystému inovácií a transferu technológií TUKE. IH sa bude podieľať na aktivitách na podporu akcelerácie podnikania a, ako súčasť ekosystémov UVP TECHNICOM, bude zohrávať dôležitú úlohu pri rozvoji regionálneho európskeho digitálneho inovačného centra EDIH CASSOVIUM.
Autori: Ing. Viliam Fedák, doc. Ing. Peter Džupka, PhD.