Inovatívne modely pre kreatívny priemysel (HALÓ TU 3 - 2022/2023)
Univerzitné stránky
Účastníci vzdelávacieho programu na Univerzite v Janove. Foto: Anna Božiková
V rámci spolupráce európskych univerzít pod hlavičkou aliancie Ulysseus prebehla programová aktivita určená pre študentov a zameraná na segmenty kultúrneho a kreatívneho priemyslu (CCI).
Univerzita v Janove pripravila pre partnerské univerzity aliancie Ulysseus vzdelávací program „Entrepreneurship and Innovative Business Models for the Cultural and Creative Industry“ (november 2022 – január 2023). Na jeho príprave a organizácii participovala aj TUKE a ďalší partneri (Univerzita aplikovaných vied Haaga-Helia a Univerzita v Seville).
Zapojenie TUKE sa ukázalo ako nezastupiteľné, a to najmä z pohľadu kreatívneho a umeleckého zázemia, ktorým disponuje Fakulta umení. Rovnako dôležitá bola expertíza z oblasti regionálnych vied a manažmentu s dôrazom na rozvoj kreatívneho priemyslu, ktorú do programu priniesla Ekonomická fakulta. Program bol organizovaný vo forme viactýždňového intenzívneho vzdelávacieho programu (Erasmus+ Blended Intensive Programme) s online a fyzickou zložkou.
Obsahovo bol zameraný na kooperáciu v oblastiach, ktoré podporujú alebo stimulujú priestor kultúrneho a kreatívneho priemyslu, predovšetkým z pohľadu rozširovania vzdelanostnej či vedeckovýskumnej bázy s presahmi do tvorivej praxe.
Cieľovou skupinou programu bolo viac ako 15 študentov z partnerských univerzít aliancie Ulysseus vrátane deväťčlennej skupiny študentiek a študentov z Fakulty umení a Ekonomickej fakulty. Študenti sa mohli oboznámiť s viacerými základnými, ako aj inovatívnymi postupmi, a to v priamej konfrontácii s odborníkmi z rôznych oblastí.
Prínos a význam programu potvrdzujú samotné reakcie a postrehy zapojených študentov:
Štefánia Suchodolinská (FU): „Obhájiť svoje miesto na trhu s umením v celosvetovej konkurencii si vyžaduje cielený prístup a podnikateľský plán. BIP program v Janove nám poskytol cenné vedomosti práve v tejto oblasti.“
Mgr. art. Patrik Knoblich (doktorand FU): „Isté skúsenosti s podnikaním v kreatívnom priemysle už mám, napriek tomu som získal veľa nových informácií. Medziodborové spolupráce by mohli viac fungovať aj v rámci našej univerzity.“
Za zapojených pedagógov zhodnotila prínos Mgr. art. Eva Jenčuráková, ArtD. (FU): „Získali sme ďalšie skúsenosti a rozšírili sme si obzory v oblasti CCI. Odnášame si nielen zážitky, ale aj zručnosti a vedomosti, ktoré môžeme zúročiť v umeleckej tvorbe či pedagogickej praxi.“
Výstupom programu sú viaceré inovatívne modely a teoretické aj metodické materiály určené pre implementáciu v rámci CCI. Program poukázal na nevyhnutnosť prepájania rôznych oblastí vzdelávania a výskumu, ktoré dokážu iniciovať inovatívne prístupy a nové autorské riešenia. Veľmi podnetný z pohľadu vzdelávania pre oblasti CCI je práve ekonomický a podnikateľský rozmer kreatívnych projektov vrátane autorského transferu technológií.
Autori: doc. Mgr. art. Ing. Richard Kitta, ArtD., Ing. Viliam Fedák