Misie s prezidentskou delegáciou (HALÓ TU 3 - 2022/2023)
Univerzitné stránky
Členovia prezidentskej delegácie v CERN-e vo Švajčiarsku. Foto: Kancelária prezidenta SR
V priebehu roka 2022 som mal česť byť súčasťou viacerých delegácií prezidentky SR J. E. Zuzany Čaputovej zloženej zo zástupcov Slovenských univerzít, SAV a inovatívnych spoločností v rámci biznis misií vo Švajčiarsku, Taliansku, Grécku a Macedónsku.
Keďže na FMMR TUKE sa venujeme energetickým témam (spojené s prepravou a distribúciou zemného plynu) a aktívne sa zapájame do aktivít Slovenskej batériovej aliancie a Národnej vodíkovej asociácie, a tieto témy boli nosné pri programe týchto misií, boli sme ich súčasťou. Navštívili sme prestížny technologický inštitút ETH Zürich, skvele vybavený startup inkubátor pre študentov, absolvovali sme aj príjemnú diskusiu o príkladoch dobrej praxe vo výskume a biznis vzdelávaní na súkromných pracovných raňajkách s prof. Hromkovičom a prof. Alonsom, domácimi vedeckými manažérmi. Zhodli sme sa na tom, že jednou z najdôležitejších esencií pre dosiahnutie špičkovej vedy a inovatívneho vzdelávania je medzinárodný networking.
Vo Švajčiarskom národnom múzeu sme sa zúčastnili summitu „Cleantech Innovation and Business Exchange Slovakia-Switzerland“. Vo všeobecnosti aj v sektore „clean a smart“ technológií je viacero výziev, ktoré sú spojené hlavne s využívaním pokročilých materiálov a technológií, k čomu máme vybudovanú kompletnú vedeckú infraštruktúru v Promatech centre pri SAV, kde je TUKE členom konzorcia.
V Gösgene sme mali možnosť nazrieť bližšie do fungovania inovatívnej firmy Hydrospider AG a jej vodíkovej elektrárne, ktorá zo staručkej vodnej turbíny z roku 1913 využíva 2 MW na výrobu vodíka a uchováva ho v kontajnerových zásobníkoch, z ktorých denne čerpá palivo 20 kamiónov. Takto napomáhajú naštartovať ekosystém FCEV nákladných vozidiel Hyundai. To všetko sa odohráva len 100 m od kostola na okraji dediny.
Je to veľká motivácia hlavne pre pripravovanú legislatívu na Slovensku, ktorá je veľmi komplikovaná a na takéto aktivity je u nás zatiaľ potrebné komplexné posúdenie vplyvov na životné prostredie s ďalšími prieskumami, tzv. veľká EIA, ktorá brzdí takého projekty.
V tejto súvislosti je potrebné spomenúť, že spoločne s Košickým samosprávnym krajom pracujeme na koncepte budúceho Hydrogen Valley, keďže Košický samosprávny kraj získal na to podporu z fondu Clean Hydrogen Partnership, tzv. PDA – project development assistance.
Či už navštívený CERN v SUI, ENEA v ITA sú liahňou prelomových technológií. Zaujímavé boli zistenia o vlastnostiach prvotných častíc, tzv. kvarkovo-gluónovej polievky. Pani prezidentke patrí veľká vďaka za to, že otvára dvere aj nám vedcom a inovátorom z univerzít všade, kde sa objaví, či je to v Ríme, Vatikáne, Zürichu, alebo na stálej misii OSN v Ženeve, Aténach či Skopje. Spoločne tak budeme v EÚ ľahšie čeliť dekarbonizácii priemyslu s využitím čistých technológií reflektujúcich na aktuálne výzvy v energetike.
Autor: doc. Mgr. Maroš Halama, PhD.