PoUtStŠtPiSoNe
Loading backend data
Celouniverzitný časopis HALÓ TU je štvrťročník, ktorý vydávame viac ako 30 rokov. Nájdete v ňom zaujímavé články o dianí na univerzite, živote na jednotlivých fakultách, novinkách zo sveta vedy, techniky a inovácií, ale aj o študentských aktivitách a spoločenských udalostiach. Prajeme príjemné čítanie.


Redakcia HALÓ TU

Stretnutie podnikateľov v stavebníctve na Stavebnej fakulte TUKE (HALÓ TU 3 - 2022/2023)

Display portlet menuDisplay portlet menu
Späť na novinky

Stretnutie podnikateľov v stavebníctve na Stavebnej fakulte TUKE (HALÓ TU 3 - 2022/2023)

Univerzitné stránky

Stretnutia zástupcov podnikateľskej sféry v oblasti stavebníctva a vzdelávacích inštitúcií sú nevyhnutnou súčasťou rozvoja smerom k modernému, inovatívnemu a zelenému stavebníctvu. Krokom vpred je zoznámenie sa s materiálnym a technickým vybavením škôl a univerzít, výmena skúseností a otvorené diskusie na aktuálne témy, ktoré tešia a ťažia stavebný sektor. Dňa 18. januára 2023 sa na pôde Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach stretli v rámci rokovania členov Priemyselnej rady SvF TUKE aj členovia Prezídia Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska, ktorí zároveň mali na fakulte aj svoje výjazdové rokovanie Prezídia. Stavebnú fakultu TUKE, ktorá má svoje zastúpenie vo viacerých odborných komisiách zväzu, zastupoval dekan fakulty prof. Ing. Peter Mésároš, PhD., ktorý je ako jediný zástupca vzdelávacej inštitúcie členom Prezídia ZSPS.

Spolupráca je na veľmi dobrej úrovni a prináša množstvo nových skúseností a pohľadov zo strany zástupcov firiem na vzdelávanie, z ktorých je možné posúvať študentov fakulty na vyššiu úroveň a orientovať ich viac do praxe. Zároveň problémy, s ktorými sa stavebný sektor stretáva, na fakulte neustále pripomínajú veľkú zodpovednosť pri projektovaní a samotnej realizácii stavieb. Žiadna z diskutovaných tém nie je zanedbateľná a je potrebné sa ňou zaoberať, či už sa jedná o veľký nárast cien stavebných materiálov, realizáciu verejných obstarávaní, hľadanie a implementáciu inovácií, digitalizáciu stavebníctva alebo adaptáciu na zmenu klímy v sídelnom prostredí.

Vzdelávanie na univerzitách a vysokých školách momentálne prechádza procesom akreditácie podľa štandardov vypracovaných Slovenskou akreditačnou agentúrou pre vysoké školstvo. Vysoko cenená je dlhoročná spolupráca najmä pri požiadavkách na zapojenie odborníkov z praxe do procesov vysokoškolského vzdelávania. Odborníci z praxe a zamestnávatelia, ktorí sú členmi v týchto priemyselných radách, sú nápomocní pri kreovaní očakávaných výstupov vzdelávania s akcentom na rozvoj praktických profesijných zručností, sú celkovo bližšie k študentom, poskytujú prax, motivujú študentov formou odborných pozvaných prednášok, spolupracujú pri záverečných prácach študentov, umožňujú exkurzie študentov priamo na staveniskách a vo firmách a prispievajú tak k výchove absolventov, ktorí sú úspešní a žiadaní na trhu práce. Prezident ZSPS Ing. Pavol Kováčik, PhD., MBA., je členom Rady študijného programu technológia a manažment v stavebníctve ako významný odborník z praxe, ktorého rozhľad prináša do rokovaní nový rozmer pre zodpovednú osobu, učiteľov daného študijného programu, ale i zástupcov študentov všetkých troch stupňov štúdia. V rámci svojho vystúpenia na Priemyselnej rade ocenil a vyzdvihol práve spoluprácu so Stavebnou fakultou Technickej univerzity v Košiciach, ktorá má v posledných rokoch spomedzi troch stavebných fakúlt na Slovensku najlepšie výsledky v hodnotení kvality publikácií v oblasti stavebného inžinierstva a architektúry.

Stavebná fakulta TUKE je súčasťou mnohých podujatí, ktoré ZSPS organizuje, napr. medzinárodný veľtrh CONECO, Stretnutie lídrov stavebníctva, Fórum slovenského stavebníctva, kde Stavebná fakulta aj vystupuje s odbornými prednáškami a ukážkami ich činnosti pre študentov. V rámci praxe sa zapája prostredníctvom znaleckej činnosti alebo laboratórnych skúšok a diagnostických prác. Tie na fakulte vykonáva prevažne Centrum výskumu a inovácií v stavebníctve a medzi jeho hlavné oblasti výskumu patrí aplikácia progresívnych výstužných prvkov vo forme vláknom vystužených polymérov, využitie modifikovaných recyklátov či výskum v oblasti adaptívnych tensegrity konštrukcií a mnohé ďalšie. Cieľom je akreditovať vybrané činnosti tohto centra.

Členom Prezídia ZSPS a členom Priemyselnej rady SvF TUKE boli v novozriadenom Centre digitálnych a virtuálnych technológií podrobnejšie predstavené aktivity z oblastí zmiešanej reality, technológie HoloLens, ktorá ponúka vysoké prezentačné schopnosti pri realistickom zobrazení digitálnych modelov stavebných objektov a ich okolia, a zároveň uľahčuje orientáciu v priestore stavby a objektívnejšie zobrazuje umiestnenie a polohu stavebných objektov a ich konštrukcií. 3D digitálny model aktuálne najväčšej realizovanej novostavby bytových domov v Košiciach a 3D digitálny model skutkového stavu budovy kina Družba zameranej 3D laserovým skenerom, ako aj zobrazovaný ďalší digitálny obsah, sa stal interaktívnym a bolo možné ho voľne ovládať iba prostredníctvom pohybov rúk.

Zamestnanci fakulty tiež predstavili vývoj softvérovej aplikácie DETAILER, ktorá podporuje navrhovanie inteligentných konštrukčných prvkov budov podporujúcich trvalo udržateľnú výstavbu. Týmto umožňuje modelovanie parametrov výstavby s ohľadom na preferencie investorov a kritériá udržateľnej výstavby a zároveň disponuje informáciami o konštrukčnom, technologickom, materiálovom riešení, ako aj informáciami o časovom a nákladovom plánovaní počas jej životného cyklu.

Na fakulte prebieha aj vývoj webovej aplikácie CSETIR Web VR System, ktorá sa primárne zameriava na školenie pracovníkov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci na staveniskách v prostredí webovej virtuálnej reality. Aplikácia je prístupná inštruktorom, ktorých úlohou je tvorba a správa školiacich kurzov a interaktívnych virtuálnych scenárov spolu s vykonávaním dohľadu na virtuálnych staveniskách v reálnom čase alebo prostredníctvom videozáznamu.

Súčasné vzdelávacie a výskumné aktivity sú na Stavebnej fakulte smerované k princípom konceptov Priemysel 4.0 a Stavebníctvo 4.0. Fakulta plánuje v tomto roku otvoriť laboratórium zamerané na aktivity cirkulárneho stavebníctva, napr. na recykláciu stavebných materiálov (Zero Waste in Construction), dekarbonizáciu (Decarbonizing Construction), ktoré sú súčasťou Európskej zelenej dohody (GreenDeal).

Na rokovaní Priemyselnej rady dekan fakulty predstavil účastníkom kvantitatívne štatistické ukazovatele o fakulte, počty študentov, riešené projekty a hlavné oblasti výskumu fakulty vychádzajúce z globálnych a európskych politík s možnosťami prepojenia do reálnej praxe. Stretnutie umožnilo posilnenie spolupráce s partnerskými spoločnosťami, prispelo k zvyšovaniu úrovne povedomia o spoločných aktivitách a sprostredkovalo informácie o aktivitách od moderných materiálov, cez inovatívne technologické postupy, digitalizáciu a riadenie životného cyklu stavieb.


Autor: RNDr. Katarína Krajníková, PhD.