Vízia a inovačný ekosystém aliancie Ulysseus (HALÓ TU 3 - 2022/2023)
Univerzitné stránky
Diskusný panel na podujatí Ulysseus Open Event v Bruseli. Foto: Óscar Romero
Európska univerzita Ulysseus prezentovala v Bruseli svoju víziu pre ďalšie obdobie, inovačný ekosystém a príspevok k napĺňaniu európskych stratégií.
Rektori partnerských univerzít aliancie Ulysseus predstavili na tlačovej konferencii v piatok 16. decembra 2022 v Bruseli dvoch nových členov: Univerzitu v Münsteri (Nemecko) a Univerzitu Čierna Hora (Čierna Hora). Tlačová konferencia bola súčasťou jednodňového podujatia (Open Event) organizovaného pod názvom „Príspevok iniciatívy ‚Európske univerzity‘ k Európskej stratégii pre univerzity, novej Európskej inovačnej agende a inováciami podporovanej regionálnej transformácii“, ktoré Ulysseus pripravil s cieľom priblížiť svoj inovačný ekosystém a víziu pre pokračovanie v ďalšom období pôsobenia aliancie (2023 – 2027).
Ďalšia časť podujatia bola venovaná predstaveniu vízie aliancie Ulysseus, ktorú uviedla Carmen Vargas (generálna manažérka projektu). Ulysseus má víziu vybudovať silnú a vzájomne prepojenú alianciu inštitúcií vysokoškolského vzdelávania smerujúcu za spoločným cieľom. Práve preto je rozšírenie o nových členov pre Ulysseus dôležité a zásadné. Prichádzajúci noví členovia môžu vďaka širokému záberu svojich vzdelávacích a výskumných aktivít významne doplniť a rozšíriť pôvodný Ulysseus inovačný ekosystém. S plným zapojením nových členov počíta aliancia Ulysseus na ďalšie štyri roky, v druhej etape svojho pôsobenia.
Prvý diskusný stôl podujatia bol venovaný téme ako dokáže iniciatíva „Európske univerzity“ prispieť k napĺňaniu aktuálnych európskych vzdelávacích a inovačných stratégií. Diskusný stôl viedol Fulvio Mastrogiovanni (Univerzita v Janove) a jeho účastníkmi boli zástupcovia Európskej komisie, asociácie European University Association, Univerzity Cote d’Azur a univerzity MCI | The Entrepreneurial School®.
Počas druhého diskusného stola sa diskutujúci venovali problematike úlohy univerzít v regionálnych inovačných ekosystémoch, akým spôsobom môžu univerzity akcelerovať a podporiť rast týchto ekosystémov. Diskusný stôl moderoval Koen Jonkers (Joint Research Center) a zúčastnili sa ho zástupcovia združenia European Committee of the Regions, siete European Regions Research and Innovation Network, Európskej komisie a zástupcovia partnerských univerzít aliancie Ulysseus, medzi inými aj Peter Džupka za TUKE.
Záznam z podujatia je k dispozícii na webstránke https://www.ulysseus.eu. Podujatie zvýraznilo miesto našej aliancie Ulysseus v európskom priestore vysokoškolského vzdelávania a zároveň umožnilo v Bruseli prezentovať naše úspechy dosiahnuté za prvé dva roky pôsobenia aliancie.
Autor: Ing. Viliam Fedák