MonTueWedThuFriSatSun
Loading backend data
Celouniverzitný časopis HALÓ TU je štvrťročník, ktorý vydávame viac ako 30 rokov. Nájdete v ňom zaujímavé články o dianí na univerzite, živote na jednotlivých fakultách, novinkách zo sveta vedy, techniky a inovácií, ale aj o študentských aktivitách a spoločenských udalostiach. Prajeme príjemné čítanie.


Redakcia HALÓ TU

Inklúzia na pracovisku: globálna výzva alebo iba nový HR trend? (HALÓ TU 4 - 2021/2022)

Display portlet menuDisplay portlet menu
Back to news

Inklúzia na pracovisku: globálna výzva alebo iba nový HR trend? (HALÓ TU 4 - 2021/2022)

Univerzitné stránky

To, že populácia starne, je celosvetový problém. Ľudský život sa neustále predlžuje, čo však znamená, že sa nevyhnutne predlžuje aj život pracovný. Dostali sme sa tak do situácie, kedy sa na jednom pracovisku môže naraz ocitnúť až päť generácií. Avšak každá generácia je iná, má svoje vlastné charakteristiky, spôsoby práce a komunikácie. Ľudia z rôznych generácií spolu nevyhnutne nemusia vychádzať, môžu nastať konflikty, napätie, nepriateľské pracovné prostredie a v extrémnych prípadoch aj diskriminácia alebo ukončenie pracovného pomeru.

Projekt INSPIRER – „Inclusive workplaces for senior workers“ alebo „Inkluzívne pracovné miesta pre seniorov“ vznikol ako reakcia na túto situáciu. Projekt beží už jeden a pol roka a v rámci neho vznikli tri výstupy. Ide o školiaci kurz multigeneračnej kultúry na pracovisku, v rámci ktorého boli vytvorené školiace osnovy, materiály a e-vzdelávacia platforma, ktoré boli navrhnuté tak, aby pomohli líniovým manažérom a HR manažérom efektívne riadiť pracovisko zložené zo zamestnancov rôznych generácií. Tristošesťdesiatstupňový hodnotiaci nástroj má za úlohu pomôcť ohodnotiť multigeneračnú kultúru na pracovisku z pohľadu manažérov aj zamestnancov vo všetkých vekových kategóriách. Vzájomný reverzný mentoring podporí pozitívne vzťahy medzi mladšími a staršími kolegami formou obojsmernej výmeny odborných znalostí a poznatkov.

Výstupy boli vytvorené v angličtine a následne prešli kontrolou kvality. V súčasnosti sa vytvárajú národné verzie (slovenská, maďarská, grécka, francúzska a nemecká). V júni 2022 sa začne pilotný beh výstupov projektu, a to všetkých troch súčasne. Dvadsať manažérov z každej krajiny absolvuje školiaci kurz. Títo manažéri zároveň požiadajú dvoch svojich zamestnancov, jedného pod 55 rokov a jedného nad 55 rokov, aby použili 360° hodnotiaci nástroj a ohodnotili multigeneračnú kultúru na svojom pracovisku. Hodnotenia budú dve, jedno pred absolvovaním kurzu a druhé po ňom, aby účastníci mohli pozorovať vplyv kurzu na pracovnú kultúru svojho podniku. Zároveň sa z podnikov vyberú zamestnanci, ktorí otestujú vzájomný reverzný mentoring v online mentoringovom priestore.

Cieľom pilotného behu je otestovať výstupy projektu na populácii reálnych zamestnancov a manažérov a zistiť prípadné nedostatky. Ďalším krokom bude vylepšenie výstupov na základe získanej spätnej väzby predtým, než sa oficiálne spustia. Projekt „INSPIRER – Inclusive workplaces for seniors workers“ (2020-1-SK01- KA204-078253) začal v roku 2020, trvá 24 mesiacov a jeho koordinátorom je EkF TUKE.


Autor: Mgr. Nina Hadidomová