MonTueWedThuFriSatSun
Loading backend data
Celouniverzitný časopis HALÓ TU je štvrťročník, ktorý vydávame viac ako 30 rokov. Nájdete v ňom zaujímavé články o dianí na univerzite, živote na jednotlivých fakultách, novinkách zo sveta vedy, techniky a inovácií, ale aj o študentských aktivitách a spoločenských udalostiach. Prajeme príjemné čítanie.


Redakcia HALÓ TU

Podpora podnikateľských zručností študentov v Strednej Ázii (HALÓ TU 4 - 2021/2022)

Display portlet menuDisplay portlet menu
Späť na novinky

Podpora podnikateľských zručností študentov v Strednej Ázii (HALÓ TU 4 - 2021/2022)

Univerzitné stránky

ERASMUS+ projekt TRIGGER (617309-EPP-1-2020-1-SK-EPPKA2-CBHE-JP) sa zaoberá podporou podnikateľských zručností študentov vysokých škôl a ich zamestnateľnosti v Kazach-stane, Uzbekistane a Tadžikistane. Experti zo 4 krajín EÚ zdieľajú svoje znalosti a skúsenosti v oblasti strategického plánovania univerzít a podnikateľského vzdelávania na 11 univerzitách Strednej Ázie. Projekt beží od roku 2021 a jeho trvanie je tri roky.

Celá doterajšia spolupráca prebiehala kvôli globálnej pandémii online. Partnerom projektu sa podarilo stretnúť až tento rok. Ekonomická fakulta tak v dňoch 2. – 3. 3. 2022 hostila štrnásť predstaviteľov univerzít z Uzbekistanu a Tadžikistanu.

Prvé dva dni projektového stretnutia prebiehali v hybridnej forme, pretože partneri z Kazachstanu, Francúzska, Grécka a Rakúska sa kvôli pandemickej a politickej situácii zúčastnili stretnutia online. Okrem toho, že bola vyhodnotená doterajšia práca, ako aj ďalšie smerovanie projektu, partneri diskutovali aj o budúcich tréningoch, ktoré by mali absolvovať v najbližšom období na Université Côte d'Azur, Nice a UAS-BFI vo Viedni. Európski partneri budú školiť predstaviteľov ázijských univerzít, ako efektívne pripraviť program podnikateľského vzdelávania pre svojich študentov a ako vytvoriť spoluprácu medzi podnikmi a univerzitami na podporu zamestnateľnosti svojich absolventov.

V posledný deň projektového stretnutia sa hostia stretli s prorektorom pre zahraničné vzťahy a mobilitu prof. Ing. Radovanom Hudákom, PhD., v Košiciach, aby prediskutovali možnosti ďalšej spolupráce medzi univerzitami.

Na záver ich čakala prehliadka Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM, na ktorej ich sprevádzal riaditeľ doc. Ing. František Jakab, PhD. Hostia sa tak mohli dozvedieť viac o výskumno-vývojových pracoviskách, Startup centre, inkubátoroch, Kompetenčnom centre ZATIPS či Prototypovom a inovačnom centre.

Projekt TRIGGER – Podpora inovatívnych prístupov, podnikateľských zručností a postojov u študentov vysokých škôl prostredníctvom vytvárania priaznivých podmienok pre zamestnateľnosť absolventov v Strednej Ázii tvorí konzorcium 16 partnerov zo Slovenska, Francúzska, Rakúska, Grécka, Kazachstanu, Tadžikistanu a Uzbekistanu. Ekonomická fakulta TUKE je koordinátorom projektu.



 

Autor: Mgr. Nina Hadidomová