PoUtStŠtPiSoNe
Loading backend data
Celouniverzitný časopis HALÓ TU je štvrťročník, ktorý vydávame viac ako 30 rokov. Nájdete v ňom zaujímavé články o dianí na univerzite, živote na jednotlivých fakultách, novinkách zo sveta vedy, techniky a inovácií, ale aj o študentských aktivitách a spoločenských udalostiach. Prajeme príjemné čítanie.


Redakcia HALÓ TU

Realizácia geotermálneho vrtu pri Čižaticiach (HALÓ TU 4 - 2021/2022)

Display portlet menuDisplay portlet menu
Späť na novinky

Realizácia geotermálneho vrtu pri Čižaticiach (HALÓ TU 4 - 2021/2022)

Univerzitné stránky

Výskum a vyhľadávanie geotermálnych zdrojov je súčasťou hlbinného geologického prieskumu. Ten dlhodobo realizujú pracovníci Ústavu geovied, Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií TUKE.

Akcelerácia týchto aktivít súvisí s postupným presadzovaním obnoviteľných zdrojov, pričom oblasť neďaleko Košíc patrí k najperspektívnejším oblastiam v rámci Slovenskej republiky. Aj to je jeden z dôvodov kooperácie Technickej univerzity v Košiciach a Košického samosprávneho kraja na výskume a prieskume, pričom hlavným výsledkom má byť vyhľadanie perspektívneho zdroja geotermálnej energie pre širší región Košíc.

Výsledkom tejto spolupráce boli nedávno prebiehajúce vrtné práce v katastri obce Čižatice (okres Košice-okolie), vzdialenej od metropoly východu cca 20 km. V tomto priestore sa realizoval hlbinný geotermálny vrt GTC-1 Čižatice v konzorciu firiem Rotaqua z Maďarska a Rhodes Slovakia, s. r. o. FBERG je projektantom tohto technického diela, zabezpečuje kontinuálny geologický a technický dozor, vykonáva výskumné aktivity a hydrogeologické práce súvisiace s výpočtom využiteľných zásob geotermálnych vôd.

Zdroj geotermálnej vody sa nachádza v hĺbke okolo 2300 – 2700 metrov v prostredí triasových (druhohory) tmavosivých brekciovitých dolomitov. V tejto hĺbke majú geotermálne vody vyšší obsah Na-Cl a teplotu 123,6 °C. Vrt bol hĺbený veľkou vrtnou súpravou s teleskopickou vežou, ktorá umožňuje dosiahnuť hĺbku vŕtania až do 3700 m. Vŕtanie prebehlo technológiou rotary, čo znamená, že vrtná súprava vytvára točivý pohyb s prítlakom a vrtná korunka postupne drví horninu. Samotná šírka vrtu sa smerom do hĺbky zužuje. Počas vrtných prác prebiehala analýza pevných horninových vzoriek, vzoriek vody a plynov.

Ďalšie práce po skončení vŕtania zahŕňajú intenzifikačné práce (čistenie vrtu a kyselinovanie), hydrodynamické skúšky a geofyzikálne (karotážne) práce. Z výsledkov budú stanovené viaceré parametre, ako napríklad termofyzikálne vlastnosti horninového prostredia a geotermálnej vody, výpočet hustoty tepelného toku vo vrte, výpočet tepelného výkonu vrtu, ktoré umožnia stanoviť budúce využitie geotermálneho zdroja vody. S realizáciou ťažobného vrtu súvisí aj otázka ochrany životného prostredia. Na zabezpečenie ochrany záujmového územia boli preto navrhnuté viaceré opatrenia, ktoré boli schválené aj v procese schvaľovania dopadu činnosti na environment (EIA).

Vrtom overená geologická stavba je v súlade s predpokladom definovaným na začiatku projektu. Využitie geotermálnych vôd je azda najviac pertraktovanou otázkou vedeckej aj odbornej verejnosti. Vzhľadom na doterajšie výsledky je zrejmý predpoklad širšieho využitia geotermálnych vôd.

Technická univerzita v Košiciach disponuje širokým vedeckým zázemím v oblasti vyhľadávania, využívania zemských zdrojov, ako aj v technických a energetických oblastiach, ktoré po definitívnom stanovení parametrov vrtu bude ponúkať riešenia na maximalizáciu využitia tohto geotermálneho zdroja.
 




Autori: doc. Ing. Stanislav Jacko, PhD., Ing. Zdenka Babicová, PhD.