MonTueWedThuFriSatSun
Loading backend data
Celouniverzitný časopis HALÓ TU je štvrťročník, ktorý vydávame viac ako 30 rokov. Nájdete v ňom zaujímavé články o dianí na univerzite, živote na jednotlivých fakultách, novinkách zo sveta vedy, techniky a inovácií, ale aj o študentských aktivitách a spoločenských udalostiach. Prajeme príjemné čítanie.


Redakcia HALÓ TU

Projekty FBERG ponúkajú jedinečné príležitosti (HALÓ TU 4 - 2022/2023)

Display portlet menuDisplay portlet menu
Back to news

Projekty FBERG ponúkajú jedinečné príležitosti (HALÓ TU 4 - 2022/2023)

Študentské stránky

EIT Jumpstarter 2023

Jeden z najlepších európskych programov pre inovátorov v počiatočnej fáze je v roku 2023 späť. EIT Jumpstarter je súčasťou najväčšej inovačnej siete EIT Communities.

Počas 8-mesačného programu si vybraní kandidáti nájdu a overia najlepší obchodný model pre ich inovatívny nápad. Kurzy EIT Jumpstarter vychádzajú z metodiky startupov zo Silicon Valley implementovaných do európskeho prostredia.

Vybraní kandidáti predstavia nápad na produkt alebo službu pre existujúce trhy v zdravotníctve, agropotravinárstve, surovinovom sektore, energetike, mestskej mobilite alebo výrobných sektoroch. Kandidáti sa dozvedia, ako vylepšiť svoj biznis nápad, segmentáciu trhu a obchodu, akú hodnotu má daný produkt alebo služba u zákazníka a prečo je to dôležité, základy investovania a právne základy startupov. Najlepšie tímy v každej kategórii budú mať šancu vyhrať finančnú odmenu 10 000 eur.

Ak vás táto startupová príležitosť zaujala, neváhajte kontaktovať projektové pracovisko FBERG TUKE. Pomôžeme vám prihlásiť sa, respektíve predregistrovať sa na EIT Jumpstarter 2024.

Autor: Ing. Peter Sivák, PhD.


 

PhD-BalticTeach

Ako byť úspešným doktorandom? Aké zručnosti a vedomosti sú pre doktoranda v 21. storočí najcennejšie? Najnovšia tendencia na akademickej pôde ukazuje, že byť úspešným doktorandom nie vždy súvisí s publikovaním. Počas celého postgraduálneho štúdia je dôležité zohľadňovať nielen rastúci význam výskumu a získaných poznatkov, ale aj identifikovať potreby modernej spoločnosti a realizovať praktické využitie a komercializačný aspekt dizertačnej práce.

Projekt „PhD-BalticTeach. PhD Schools on Sustainable Materials for RIS region“ bude organizovať aktivity pre doktorandov s cieľom identifikovať doktorandov v pobaltských štátoch v spolupráci s podpornými partnermi z regiónov RIS. Po projektových aktivitách si doktorandi rozšíria svoje vedomosti a skúsenosti, zlepšia svoje networkingy medzi akademickými oblasťami a priemyslom o tom, ako priniesť výsledky výskumu na trh, ako aj komercializáciu a upscaling. Tento projekt bude mať priamy vplyv na regióny RIS zlepšením akademickej excelentnosti, kariérnych príležitostí a kvalifikácie pre doktorandov pomocou systémového myslenia a vzdelávacieho prístupu založeného na výzvach v spolupráci s priemyselnými partnermi.

Cieľom projektu „PhD-BalticTeach“ je vyškoliť budúce talenty pre priemysel prostredníctvom organizovania troch doktorandských škôl poskytnutím 6 kreditov ECTS na vzdelávacie podujatie. Projekt identifikuje doktorandov v pobaltských štátoch a regiónoch RIS v Taliansku, Slovinsku a na Slovensku a pomôže im s komercializáciou a upscalingovými aspektmi rozvoja výskumu doktorandov v oblasti podnikateľských nápadov zameraných na udržateľné materiály.

Doktorandi, neváhajte sa prihlásiť!

Autor: Ing. Peter Sivák, PhD.


 

RIS Internship – EIT KAVA

Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií na Technickej univerzite v Košiciach je partnerom v projekte RIS Internship – EIT KAVA, ktorý sa zaoberá mobilitami, ponúka stáže pre študentov 1. ročníka inžinierskeho štúdia. Oblasť záujmu sú odbory ako: baníctvo, hutníctvo, cirkulárna ekonomika, geodézia, geológia, recyklácia a spracovanie surovín. Projekt je založený na úspešnom programe ADRIA, ktorý prevádzkuje regionálne centrum ADRIA krajín západného Balkánu. Územné pokrytie projektu sa navýšilo o krajiny západného Balkánu (Albánsko, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Srbsko, Slovinsko) smerom k celému regiónu RIS vrátane Bulharska, Českej republiky, Estónska, Grécka, Maďarska, Talianska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Portugalska, Rumunska, Slovenska, Španielska, Turecka a Ukrajiny.

Počas minulého roka sa projektu zúčastnilo viac ako 367 študentov v 300 firmách. Pri súčasnej miere zamestnanosti sa približne 10 % stážistov po ukončení štúdia zamestná v danom podniku. Školenie vo firmách majú na starosti zodpovedné osoby, za minulý rok to bolo 270 supervízorov v rámci regiónu RIS. Supervízor je osoba, ktorá je podporou pre stážistu a pomôže mu zvýšiť kvalifikačné zručnosti. Cieľom projektu je podporiť zamestnanosť absolventov v oblasti nerastných surovín a rozšíriť spoluprácu medzi univerzitami a podnikmi.

 

V prípade záujmu o projekt (stáž), prosím, neváhajte kontaktovať projektové pracovisko FBERG: projektove.fberg@tuke.sk, +421 55 602 2410.

 

Autor: Ing. Klaudia Šándorová, PhD.